לדעת לפני כולם, זה חלק מההצלחה שלכם.

הירשמו עכשיו
עו''ד יהודית קנולר - עורכת
עו''ד יהודית קנולר - עורכת
ניוזלטר חשבים - גיליון 307
גולשי "חשבים",

בתחילת דרכי בחרתי ללמוד עריכת דין משום שראיתי במקצוע הזה השכלה כללית. בד בבד התחלתי לעבוד ככתבת משפטית. הייתי שם כשהקימו את בתי הדין לעבודה ומאז ליוויתי בכתיבה את עולם העבודה. אם זכרוני אינו מטעני בסוף שנות השמונים ראיינתי את מנהלת המחלקה להכוון מקצועי באוניברסיטת תל אביב ושאלתי אותה איזה מקצוע כדאי לסטודנטים ללמוד, מתוך מחשבה שהמקצוע יהיה מתגמל ויציב. היא השיבה כי זה לא משנה משום שעד שהסטודנטים יסיימו ללמוד, המקצועות כבר לא יהיו רלוונטיים בשל התפתחויות מהירות בעולם העבודה, ולכן מוטב להם ללמוד מקצוע שמעניין אותם. כבר אז נאמר כי במהלך שנות העבודה האדם יצטרך להחליף מקצוע. ניסיון אישי הוכיח לי שמאחר שהיו לי שני מקצועות, עיתונות ועריכת דין, יכולתי לחבר ביניהם ובבוא הזמן גם לעבור ממקצוע למקצוע.
העיתונים היום עוסקים בשאלה זו ומפרסמים ראיונות עם אנשים צעירים שבתחילת שנות הארבעים שלהם עושים הסבת מקצוע לתחום אחר לחלוטין - הן מכוח כורח והן בשל שינוי סדר העדיפויות שלהם. כיום השירות הציבורי עדיין מתגמל ויציב ומעסיק אנשים שהחלו לעבוד במקום עבודה אחד וכנראה גם יסיימו לעבוד בו ויצאו לפנסיה. ואולם גם עובדי המדינה, למעט הוותיקים, לא יקבלו פנסיה תקציבית אלא פנסיה צוברת. באשר ליציבות, יותר ויותר עובדים במסגרת הציבורית מועברים לעבוד באמצעות חברות כוח אדם במקצועות בשכר נמוך או כעצמאים לפי חוזה מיוחד. בחברה שהזהות שלה הייתה מעוגנת ברובה בעיסוקו של הפרט, הרי חצי מהעבודות שיהיו בקרוב עדיין לא הומצאו, ואנחנו חיים על קו תפר כמו בתקופת המהפכה התעשייתית.
הת'ר מקגוואן מומחית לשוק העבודה העתידי התראיינה לדה מרקר והיא נותנת כמה עצות למי שיש לו כבר ניסיון של 20 שנות עבודה והשכלה ונאלץ להתקדם במסגרת אחרת. היא ממליצה להתאים את הניסיון לתחום חדש שיש סיכוי גדול שיהיה בענף אחר, ולכן יש למצוא דרך חדשה ללמוד כישורים נדרשים במקום העבודה החדש. עצת הזהב היא: חישבו על עצמכם כעל "עבודה בתהליך" בכל שלב בעבודה אתם לומדים ומתפתחים וממשיכים הלאה. זה לעולם לא נגמר. לעובדים מתחילים היא מציעה את עצת הזהב הזו: "בחרו עבודה שתיהנו ממנה ואל תעבדו במשהו שאתם שונאים".
ממרומי 53 שנות עבודה אני יכולה להעיד כי אני עצמי נהניתי מכל רגע. כאן אני נפרדת מכם גולשים יקרים, כי הגיע הזמן לפרוש. ובאותה הזדמנות אני מאחלת לכם חג פסח-חירות-אביב שמח.

בברכה,
עו"ד יהודית קנולר - עורכת
מאמרים נבחרים
המוצרים שלנו